איך לחשוף גור בצורה נכונה?


גשם של גורים יורד עליי ואני רוצה לתת כמה עצות לכל נושא החשיפה עם גורים: גורים-צריכים ללמוד את העולם שבו הם חיים, בדיוק כמו ילדים שלומדים את דרכיהם על מנת להיות בוגרים שמבינים איך להתנהל בעולם. ככל שתחשפו אותם ליותר ויותר דברים עד גיל 4 חודשים בצורה חיובית- ככה הכלבים יהיו מאוזנים וטובים יותר.

רק שלכלב אין כמה שנים לעשות את זה כמו ילדים. יש לו, תהיו מוכנים, רק 4 חודשים!!! זה הכל! נקרא גם ה"תקופה הקריטית". למה קריטית-כי מה שהכלב לומד ויכיר בתקופה הזו איתו הוא יילך קדימה להיות כלב בוגר לכן זה ק-ר-י-ט-י. אז אם זה היה חוויה חיובית? זה יהיה חרוט בזכרונו. לדוגמא: אוטובוס עובר=חטיף. אם זה היה חוויה שלילית? זה יישאר ***חרוט בזכרונו.

***מה היתרון בתקופה הקריטית? שאם משהו היה חוויה שלילית/חוויה רעה- מאד קל לתקן את זה. אחרי 4 חודשים- כל מה שהכלב לא הכיר עד לאותו רגע- בהכרח רע! כן כן. לדוגמא: אם לא עלה עד גיל 4 חודשים על רצפה עשוייה פרקט-סביר


להניח שלא יאהב לעולם רצפות פרקט.


שורה תחתונה: תחשפו את הגור ל-כ-ל דבר שכנראה יפגוש בחייו עד גיל 4 חודשים. ואתן כמה דוגמאות: 1. לפחות 30-40 כלבים בגדלים צבעים וגילאים שונים. 2. לפחות 100 אנשים בגדלים וסוגים שונים(גבוהים,נמוכים, גדולים,קטנים, גילאים שונים וכו) 3. מקומות-קחו אותו למקומות שקטים בהתחלה ולאט לאט למקומות יותר הומים באדם ומכוניות, מאד בהדרגה מאד איטי. 4. תרגילו את הכלב למגע בכל חלקי גופו(כדי שבדיקות שלכם או של וטרינר לא יגררו התנגדות רבה מצידו) 5. תרגילו אותו לאט ובהדרגה לרתמה שיילך איתה, לקולר שתמיד יהיה עליו, ללכת עם רצועה. 6. הליכה על סוגי משטחים:פרקט, קרמיקה, דשא, חול, אספלט וכו' 7. סעו איתו בתחבורה ציבורית אם יצטרך ליסוע בכזו מתישהו. 8. קחו אותו לנסיעה ברכב וכו'.

תנסו תמיד לעשות את זה שיהיה חיובי(אוכל או משחק מלווה בהתאם לחוויה) או לא שלילי(הכוונה נייטרלי): כלומר אם לא מאכילים אותו שמכוניות עוברות, לפחות תנו לו לשמוע אותן מרחוק ולראות אותן עוברות ולאט לאט תתקרבו ותמיד שימו לב לאיך הכלב מרגיש עם זה. דגש חשוב-טיולים בזמן החשיפה הם בעיקר על רצועה ארוכה, זה ייתן לגור חופש תנועה ולא יגרום לו להרגיש מוגבל בתנועה וילחיץ אותו. אל תחכו! תחשפו! לא עשה חיסון? אין בעיה, שמרו עליו, אבל לא יקרה לו כלום מללכת על המדרכה או לפגוש כלב בריא. השיקול כזה-עדיף לי כלב שיחייה בחששות 15 שנה בגלל שלא נחשף?!? לכלבים חששנים יש נטייה להיות יותר חולים בגלל המצב הנפשי שלהם ולכן גם יכולים לעלות לנו יותר כסף לטווח הרחוק. או לקחת סיכון בגיל צעיר ולהבטיח לו (ולכם) חיים בטוחים ושלווים יותר בגלל חשיפה נכונה ואיכותית בגיל צעיר. הבחירה היא בידיים שלכם! הזמן לא יחזור אחורה, ומה שקרה בחודשים הראשונים לחייו, יהיה טמוע חזק אצלו בשנים לאחר מכן. אם יש לכם שאלות-אשמח לענות לכם פה או בטלפון 054-543-1717

41 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול