ציוד לכלב חדש בבית-מה צריך להתחלה חדשה בכף ימין

עודכן ב: 25 יול 2020

אז החלטתם שאתם מביאים כלב הביתה- מדהים! כדי למנוע טעויות מהצעד הראשון בבית הכנתי רשימת ציוד הכרחי שיהיה בבית על מנת לספק לכלב התחלה ברגל(או כף) ימין.

1. מיטה- ההמלצה שלי, מיטה שעשוייה מחומר נעים שהכלב יכול לנמנם שם בנחת, להשמר מהטמפ' הקרה של הרצפה בחורף ושיהיה לו נעים ולא חם מדי בקיץ. אפשר בשלב ראשון גם רק לשים סדין ושמיכה נעימים. בשלבים הראשונים בבית הכלב יחפש משהו נעים להיות עליו אבל גם יעדיף מקום מקורה ומוסתר-מזכיר קצת מאורה נסו לחפש כזה בבית. דוגמא למיטות ומזרונים:


2. גדר אילוף- הגדר נועדה לתחם (מהמילה תיחום) את הכלב בכל זמן שאי אפשר להשגיח עליו, כדי למנוע התנהגות לא רצוייה כמו הרס של ריהוט- פיזור צרכים בבית וכו'. צריך להרגיל כלב לגדר-להשאיר את הגדר פתוחה ולסגור לסירוגין שהכלב בפנים. לא בבת אחת להשאיר אותו שם כמה שעות סגור. חשוב לשחק איתו בפנים ולהשאיר לו מדי פעם חטיפים שם בפנים כדי שהמקום יהיה חיובי עבורו. https://bit.ly/3b2vIoO


3. קערת מים גדולה וקערת אוכל- הכלב צריך לאכול ולשתות. לכן, רצוי שתהיה לו קערה עם הרבה מים כדי שלא יתייבש וקערה לאוכל נפרדת. מניסיוני, עדיף מחומר נירוסטה שגם קל לניקוי ומתלכלך פחות מכלי פלסטיק. https://bit.ly/3dbS7BD

4. עצם אכילה - כלבים בימים הראשונים מרגישים מאד לחוצים- לעיסת עצם יכולה מאד להרגיע אותם. פעולת הלעיסה מרגיעה אותם ופורקת להם אנרגיה ומונעת תסכול. עצם אכילה היא עצם שהכלב יכול לעכל שמתפרקת לאט לאט, קיים בטעמים שונים. 5. 12 צעצועים שונים - כל כלב צריך משהו להתעסק איתו עם הפה, זה מרגיע אותם ופורק להם אנרגיה. היום בשוק קיימים מלא סוגי צעצועים. המלצה שלי היא שתשיגו 12 כאלה במרקמים שונים (קשה,רך,סילקון, פלסטיק קשיח, בד, חבלים,כדורים, מצפצפים וכו'). כל שבועיים תחליפו ביניהם ושימו לכלב מפוזר בבית. כדי שאם ירצה לנשוך משהו יעשה את זה על הצעצועים ולא על הריהוט או הנעליים החדשות שקניתם. באופן כזה תמיד יש לכלב 3 צעצועים שונים מפוזרים שמתחלפים כל שבועיים. דוגמא לצעצועים: https://bit.ly/2WkKsu3

6. רצועה, קולר,רתמה, תג שם- כלב צריך להתרגל לרצועה אם גדל בסביבה שלא דרשה ממנו רצועה עד כה (כלב שנמצא משוטט או גור שלא מזמן בא לעולם) קנו רצועה בגודל קבוע- דגש על לא (!) לקנות רצועת נמתחת (נקראת גם "פלקסי"**). **כמה מילים על פלקסי: יתרונות הכלב יכול להסתובב יותר בחופשיות ותמיד מחוב לבעלים. חסרונות: 1. הפלקסי תמיד מעודד משיכה של הכלב כי הרצועה תמיד במתח. כלומר הפלקסי מלמד את הכלב למשוך. 2. אם הפלקסי מתוח עד הסוף ובטעות נשמט לכם מהיד זה פשוט מתחיל לרדוף אחרי הכלב ובסוף עלול לתת לו מכה וגם הכלב יכול לברוח מהפלקסי ישירות לתוך כביש כי לא מבין מה רודף אחריו. 3. יש עדויות כשרצועת הפלקסי חוזרת אחורה מהר מדי ויש מגע עם העור שלנו-נוצר חיכוך ממש גבוה הגורם לחתך ואנשים ממש נפגעו מזה כי במהירות מספיק גבוהה זה כמו סכין שעובר על הבשר והעור שלנו. 4. הפלקסי לא מאפשר לנו לשלוט בכלב שכן אם מתוח במקסימום של אורך 5 מטר לפנינו והכלב בוחר לרוץ לכביש לצידנו כי ראה בדיוק חתול עובר שם-הרצועה לא תחזור מספיק מהר והכלב פשוט יכול לגשת לכביש בלי שאנחנו נוכל להחזיר אותו ועלול להפגע מרכב חולף. 5. המנגנון הזה מתקלקל מתיישהו והרצועה לא שווה כלום-וזה סתם יקר משמעותית מכל רצועה אחרת שמונעת את כל הנ"ל. יש רצועות מעור ורצועות מניילון, רצועות עור אמנם יקרות מאד, אך קשיחות ועמידות במשיכות ומחזיקות הרבה זמן. מצד שני הרבה מים ושמש יכולות לפגוע בעמידותם ולייבשם. רצועות ניילון זולות אך מחזיקות פחות זמן, יש כאלו עם צבע מחזיר אור ולכן טובות להליכה בחושך. בנוסף, הן עמידות ברטיבות. הגודל המומלץ בעיני הוא מטר וחצי. קולרים- קיימים גם במגוון של צבעים וחומרים והמחירים בהתאם, עדיף לקנות כאלה עם אבזם מתכת כדי שלא ישתחררו במקרה שהכלב בורח ולא כאלה עם סוגר פלסטיק. כל כלב חייב קולר וגם תג שם, למקרה שחלילה בורח ומישהו מוצא אותו. עדיף מאשר שהעירייה תמצא אותו ואז יהיה גם קנס בסיפור. קנס זה בין 200 ל500 שקל - תג שמי עולה 10-30 שקלים בערך. תעשו אתם את החישוב מה עדיף ומה לא. החוק לא מחייב בקולר או רתמה ומדבר רק על רצועה. רתמה- אם כבר להוביל כלב אז לעשות את זה עם רתמה- זה מחלק את המתח על גופו של הכלב מאשר על קולר שהמתח יהיה על הצוואר וקנה הנשימה. הרבה יותר קל לשלוט בכלב עם רתמה- מצד שני אם זה כלב שמושך הרבה יותר קל לו למשוך- צריך להכיר את הכלב וללמד אותו ללכת עם רצועה רפוייה ולא למשוך. רתמות קיימים בכמה סוגים, חומרים, גדלים וצבעים שונים.

במסגרת אילוף ראשוני שאני מבצע לגורים אני מדגים הליכה נכונה באמצעות רתמה ולפני כן גם הרגלה נכונה לרתמה עם גור או כלב חדש, ואשמח לתת טיפים גם לכם.

7. מזון וחטיפים- מזון צריך להיות איכותי לא פחות מכל ציוד אחר, להתפשר על מחיר זה להתפשר על בריאות הכלב מה שבסופו של דבר יעלה יותר כסף על תחזוקה רפואית. קניתם זול שילמתם ביוקר-לטווח הארוך. אני אישית מאכיל במזון טבעי(בשר נא) בלי חומרים משמרים עם בשר פירות וירקות שטובים לכלב, יש כמה חברות שעושות את זה בשבילכם. אבל יש גם אוכל מתועש שנחשב טוב למי שיותר נוח לו.

חטיפים - צריכים להיות מזון משלים ואיכותי, דגש על איכותי. אני בעד חטיפים כמה שיותר טבעיים וכמה שפחות מתועשים. ואם מתועשים-רק חברות טובות שעשויים ממרכיבים איכותיים. חטיפים צריך לחלק ל2 קבוצות- רכים וקשים. לגורים\כלבים מבוגרים בדר"כ יהיה נוח יותר עם רכים בגלל שהשיניים לא חזקות מספיק. חטיפים קשים מהווים גם חלק בניקוי השיניים של הכלב. יש חטיפים מיועדים לכך. כשאנחנו צריכים לתת הרבה חטיפים כי אנחנו מאלפים כלב-עדיף חטיפים רכים כדי שיוכל לעכל אותם מהר ולא להתעסק איתם עכשיו בללעוס.8. קליקר- קליקר הוא כלי אילוף, בגודל של 2 אצבעות שנועד לעשות "קליק" ולסמן לכלב שכל קליק זה חטיף. כשזה נלמד בצורה נכונה הקליקר הינו כלי אילוף מדהים שנועד ללמד את הכלב מה משתלם לו ומה לא- כלומר מה גורם לקליק לקרות. מתוך העקרון שכלב יעשה מה שמשתלם ויפסיק לעשות מה שלא משתלם. תהליך ההרגלה לקליקר נקרא בשפה המקצועית "התנייה אופרטיבית".

זהו! עכשיו אתם מאורגנים לדרככם החדשה- תהנו ביחד ותלמדו ביחד. לא קל לגדל כלב כמו שלא קל לגדל ילד. אבל גם את זה וגם את זה אפשר ללמוד עם רצון והשקעה. ככל שתשקיעו יותר- הכלב יהיה מאוזן יותר וטוב יותר לכם לעצמו ולסביבה.


רוצים להתייעץ איתי טלפונית על ציוד- תרגישו בנוח להתקשר ל 054-543-1717 בשעות הפעילות. בין 10-ל18.


89 צפיות0 תגובות