על כלבים וחרדת נטישה.

עודכן ב: 6 מאי 2020

חרדת נטישה היא אחת הבעיות הנפוצות בגידול כלבים וזה דיי מובן גם למה. כלבים הינם חיות להקה, ההישרדות טמונה בכוח של הלקה. ללא להקה-כלב בטבע לא ישרוד.

כלבים הם חיות להקה ולא אוהבים להשאר לבד

למרות שעברו מאות שנים מאז שהכלבים עזבו את הטבע ועברו לגור איתנו, האינסטינקט הזה עדיין חי ופועם בהם. איך פותרים את זה? הרבה עבודה קשה בעיקר התנייה(שינוי דפוס המחשבה של הכלב) שלהיות לבד זה בסדר ואחרי זמן מסוים אנחנו תמיד חוזרים. לא אכנס לרזי הטכניקה כי זה דורש ליווי והכנת תוכנית עם איש מקצוע שמבין בנושא. אבל כן אתן כמה טיפים במידה ואתם חושדים שיש לכלב שלכם חרדת נטישה: 1. אימונים - תתאמנו עם הכלב כמה שיותר לפני שאתם עוזבים. שהכלב מרגיש עייף יש לו פחות סיכוי להכנס לחרדה ולהרס של הבית. חשוב אבל לצאת מהבית לפחות 20 דקות אחרי שחזרתם מהפעילות לתת לו הזדמנות להרגע בינתיים.

2. צעצוע האכלה - 5 דקות לפני שעוזבים, תנו לכלב קונג(צעצוע האכלה) ממולא כל טוב, שיוכל להתעסק איתו לפני שתעזבו ופחות התעסק בעזיבה שלכם את החדר. חשוב לא להביא לו שאנחנו בדיוק יוצאים - כי הוא לא יוכל להתרכז באוכל אלא רק בעזיבה שלנו. 5 דק לפני אמור לעבוד מעולה. 3.לא להתייחס בעזיבה ובהגעה - כשעוזבים את הבית ושמגיעים בחזרה, לא להתייחס לכלב במידה ומראה אנרגיה גבוהה של התלהבות. למה? אנחנו בעצם מחזקים במוחו של הכלב שהעזיבה שלנו היא ביג דיל וההגעה שלנו היא ביג דיל, ובכך מצדיקים את החרדה שהוא חווה. חשוב גם לא להגיד לו "ביי חמוד" או "יהיה בסדר ואבא יחזור עוד מעט" וגם לא קשר עין. פשוט לצאת ולא להסתכל אחורה. 4.להפוך את רוטינת הבוקר לרוטינה לא שגרתית בימים לא שגרתיים - לכולנו יש רוטינה קבועה שאנחנו מתארגנים בבוקר. קמים לשירותים-אחרי זה מצחצחים שיניים- אחרי זה לוחצים על הכפתור של הקומקום וכו' וכו'. אם נתייחס לכל פעולה ופעולה כזו בפני עצמה, נוכל "לבלבל" את הכלב. בצורה הבאה: נקום, נלבש בגדי עבודה, ניקח את המפתחות, ופשוט נשב על הספה(אפשרי לעשות בשבתות וחופשים). נכוון את השעון המעורר ל6 בבוקר- ופשוט נסגור אותו ונסתובב לצד השני ונמשיך לישון. ניקח את המפתחות, נשים בכיס, ונשב על הספה, או נכין קפה וכו' וכו'. הרעיון-שהכלב יחשוב לשנייה אחת שאנחנו עוזבים אבל בשנייה לאחר מכן, לא יבין למה אנחנו דווקא כן נשארים?! או עושים דברים אחרת מבדר"כ. 5. להפוך את רוטינת הבוקר שלנו ללא צפוייה עבור הכלב - זה הכי קשה אבל יכול לעבוד מעולה- נפרק את כל השלבים של ההשכמה שלנו ושל רוטינת העזיבה שלנו, ונכתוב על דף. אחרי זה, נבלבל את הסדר של הדברים וככה לא ניתן לכלב להגיע לרמת חרדה גבוהה כי בעצם הוא לא יבין מה הולך לקרות. לדוגמא: נרד לשים את התיק ברכב עם הפיג'מה. נאכל קפה ועוגה אחרי הצחצוח שיניים, ניקח את המפתחות של הבית לפני שאנחנו מורידים את הכלב ונשים בכיס וכו'. המטרה- להפוך את רוטינת הבוקר שלנו ל"לא צפוייה" ככל שניתן. אם כל זה נעשה בליווי מקצועי, הכלב יצליח להתגבר על הבעיה אולי לא ב 100% אבל בהחלט יראה שיפור ויקל על האיכות חיים שלו. חשוב לזכור: הכלב לא עושה את זה בכוונה, הוא מרגיש שבלעדיכם, הלהקה שלו, הוא אבוד! כלבים חיים את הרגע לא את העבר או העתיד. וכרגע הוא לבד, חשוף, ובסכנה-מבחינתו לפחות. במידה והכלב שלכם סובל מחרדת נטישה או שאתם חושדים שזה המצב, דברו איתי ונראה מה אפשר לעזור כעזרה ראשונה. צרו איתי קשר בטלפון 054-543-1717

33 צפיות0 תגובות