כלבים ,ילדים, פעוטות ותינוקות חלק 1 מתוך 2:

עודכן ב: 6 מאי 2020

אמל"ק- חלק 1 - גורים צריכים להחשף עד גיל 4 חודשים לחייהם לכל הדברים שיפגשו בחייהם (אנשים,כלבים, תינוקות, חתולים,שואבי אבק וכו')

כולנו חשופים למקרים נוראים שהיו בתקשורת בהם התרחשו תקיפות של כלבים על ילדים. אכן מקרים מצערים וכואב הלב לראות את זה ולשמוע על זה כל פעם מחדש. אבל-ברוב המקרים אנחנו נגלה בשורש העניין כלב שהראה את כל הסימנים המזהירים לפני התקיפה והראה שהוא לא מרגיש בנוח בנוכחות של ילד והבעלים התעלמו לחלוטין משפת הגוף שלו או לחילופין-לא היו שם כדי למנוע את התקיפה של הכלב. וסביר להניח שמלכתחילה באמצעות חינוך נכון לכלב, וניהול נכון של הסביבה שלו, המקרים הללו יכלו להמנע. אימון מקדים: שחושבים על זה הרבה זוגות צעירים ללא ילדים בשנותיהם המקדימות מביאים כלב הביתה והכלב זוכה להיות ה"ילד" החדש בבית. הוא מקבל את כל תשומת הלב, הכל סובב סביבו, הוא אפילו במקרים מסוימים חולק גם מיטה עם הבעלים. הזוג הצעיר נוטה גם להסתובב עם אנשים בני גילם שגם להם סביר להניח שאין ילדים בשלב זה של חייהם. והכלב נהנה ממעמדו כ"ילד יחיד" בבית. ואז(!) מגיע הרגע שהזוג הצעיר מחליטים להביא תינוק לעולם. כלבים יכולים להחשף לסיטואציות ויצורים חיים(בני אדם\כלבים\חתולים) שהם גורים בני 4 שבועות בערך עד גיל של 4 חודשים. כלומר יש לכלב חלון הזדמנויות ב4 החודשים הראשונים לחייו שלא יחזור לעולם שוב-הזדמנות להבין מה מסוכן מה טוב ומה לא זה ולא זה כלומר ניטרלי. זה כישור מאד חשוב להשרדות בטבע אבל בחיים המשותפים עם בני אדם, זה יכול להיות בעיה רצינית. אחרי התקופה הזו(בעקבות שינוי כימי טבעי במוחו של הגור) הכלב מבין דבר פשוט-כל מה שלא הכרתי עד לרגע זה-הוא בהכרח מסוכן ועדיף להמנע ממנו(גם אם זה ילדים ופעוטות). ופה- מתחילה הבעיה! כי אם כלב לא ילמד ש-ילד\תינוק\פעוט זה משהו טוב ובטוח, בזמן הקריטי של עד 4 חודשי גורות, הוא יכול לחשוב שילדים ופעוטות זה איום על חייו. החשיבה הזו של הכלב זוכה להצדקה הרבה פעמים שמדובר בילדים ופעוטות שהכלב פוגש; הם תוקעים לו אצבעות בעיניים, מושכים לו את השפה, מושכים לו את הזנב את

האוזניים,

ילד תמיד צריך להיות בהשגחת מבוגר אם נמצא בקרבת כלב

מנסים לרכוב עליו, להכות בו עם צעצועים ועוד מלא דברים לא נעימים שראיתי בחיי כמאלף כלבים. הרבה פעמים גם פעוטות נוטים להתקרב לכלב בקו ישר+לבהות לו בעיניים מה שבעולם הכלבים נחשב לאיום מובהק. האידאל היה שכל גור חדש בעולם יעבור תהליך של סוציאליזציה(כתבתי על זה מאמר שפירסמתי לפני שבועיים) שבו הוא יחשף לכל סוגי הסיטואציות והאנשים בעיקר ילדים, פעוטות ותינוקות עד שהגור יגיע לגיל 4 חודשים.

הפאסימי - לצערי הרבה וטרינרים אומרים "לא להוציא את הכלב מהבית עד גיל 4 חודשים" עד שהוא יקבל את כל החיסונים שהוא צריך ו"מגנים" עליו שלא ימות מחיידקים בחוץ אבל(!) הכלב מפספס חלון הזדמנויות שלא יחזור על עצמו לעולם בחייו. ואומנם מונעים מהכלב מחלות כדי שישרוד את הגורות אבל גם אם לא יחשף לילדים ויום אחד יתקוף אחד הוא יכול למצוא את עצמו מהר מאד לפני זריקת הרדמה על ידי הרשויות ולא ישרוד בבגרותו. זה חשוב כל כך שהכלב שלכם יחשף לעולם החיצון בתקופה הקריטית של 4 החודשים הראשונים בחייו.

האופטימי - ניתן לחשוף כלב בצורה מספיק טובה עם הרבה עבודה קשה ומקוריות ב4 חודשים הראשונים בלי לסכן אותו במחלות מסכנות חיים. איך? -תזמינו מלא חברים הביתה. -תזמינו אנשים עם ילדים תינוקות ופעוטות ותנו לכל אחד מהם להאכיל את הגור בחטיפים טעימים- הגור יקשר אנשים שונים = דברים מאד מאד טובים וטעימים. -תשגיחו שלכלב יש רק חוויות חיוביות מהחשיפה לאנשים וילדים חדשים על ידי מתן חטיף או ליטוף נעים ועדין. גם רק לשבת בצד ולראות אותם ולרחרח אותם-זה מעולה כדי להפוך אותם ל"ניטרלים" -תזמינו הביתה בעלי גורים אחרים שידוע לכם שהם בריאים ונחשפו טוב לכלבים ותנו לכלב לשחק איתם. -תזמינו הביתה בעלי כלבים בוגרים שהגור יחשף לגזע/מין/גיל שונים. -תפגישו אותו עם כל דבר שאפשר להביא הביתה. אם הגור שלכם מרגיש מפוחד אל תכפו עליו את המפגש, תגדילו מרחק- תנו לו להתקרב בעצמו, שיבין שהכל בסדר וזה בטוח. תנו לאנשים לזרוק לו חטיף עד שהוא ירגיש מספיק בטוח להתקרב בעצמו. אתם יכולים גם לקחת אותו למקום עם גורים אחרים כמו סדנאות גורים שזה גם מבוגרים וגם ילדים שמגיעים לסדנאות הללו. אל תקחו אותו לגינת הכלבים הקרובה ותנו לו להסתובב חופשי בלי בקרה. להיפך- שלטו בכל הסביבה שלו ותדאגו שהסביבה מספיק מבוקרת שאפשר להמנע מסיכון בריאותי לגור. תלמדו אותו שהעולם הוא מקור להנאה ולפרסים בעיקר בני האדם הקטנים שחיים בו. הבאתם כלב שעבר את גיל 4 חודשים? מאוחר מדי? לאו דווקא! לפרטים והתייעצות צרו איתי קשר ל054-543-1717.

7 צפיות0 תגובות