הגיע הקיץ- ולכלבים שלנו חם! וזה יכול להיות מסוכן.

עודכן ב: 19 מאי 2020

ימי הקיץ בישראל הם לא ימים קלים עבור החיות, אומנם לנו זה כיף ועכשיו יש תירוץ ללכת לים ולבריכה. וזה אומנם יכול להיות גם כיף לכלבים- אבל רק אם ניקח משנה זהירות. קודם כל על איך כלבים מקררים את עצמם? בני אדם כדי לקרר עצמם-מזיעים. כלבים לעומת זאת מזיעים ממש קצת (מכפות הרגליים בעיקר וקצת מאיזורים נוספים בגוף), עיקר הקירור של כלבים נעשה באמצעות מנגנון מיוחד שנקרא הלחתה (הכלב מתנשף, מכניס אוויר קר ומוציא אוויר חם במהירות מהגוף) וככה מקרר את עצמו. בנוסף לכלב שכבת עור עבה שהיא מבודדת גם חום וגם קור, אבל לא ביעילות מספקת.

מה קורה בקיץ שמסוכן עבור כלבים? מערכת הקירור של הכלבים לא יעילה כמו זו של בני אדם ולכן יש להם נטייה ל"מכות חום". מכות חום- עלייה של טמפרטורת הגוף לרמה מסוכנת ושהכלב מאד מתקשה לקרר עצמו. מה שגורם לחלבונים בגוף להתקשות ולגוף לאבד הרבה נוזלים בניסיון לקרר את עצמו. כלבים יכולים למות ממכות חום או להתאשפז במצב קשה-התקשרו מיד לוטרינר שלכם אם אתם חושדים במכת חום לכלב. עזרה ראשונה- שימו את הכלב במקום מוצל וקררו אותו לאט במים פושרים (לא קפואים,יכול לגרום לשוק) הסימנים למכת חום מהקל(הכלב יתאושש תוך שעה על ידי מתן עזרה ראשונה טובה) לקשה (סכנת חיים ממשית): התנשפות כבדה. לשון אדומה בהירה. ריר דביק. החניכיים נראות חיוורות ולא אדומות. הוא יתנהג בחולשה ומסוחרר. דימום מהאף. קיא עם דם. שלשול. שוק. תרדמת. *הכותב מוסמך לעזרה ראשונה אך לא וטרינר, יש תמיד להוועץ בוטרינר במצב רפואי. הכלבים גם לא גבוהים כמונו וקרובים מאד לקרקע הרותחת מה שאומר שהרצפה מחממת להם את הגוף בצורה מוגברת לעומתנו בגובה. בנוסף-הקרקע רותחת(!) פשוט רותחת המדרכות\הכבישים\האספלט וכו'. תגעו בקרקע עם היד- אם חם מדי ליד שלכם= חם מדי לרגל של הכלב שלכם. כלבים לא יודעים לדבר אבל יהיו מאד לא נינוחים על הליכה על קרקע בוערת, וינסו למשוך חזרה הביתה או להראות אגרסיביות בגלל כאב. תקשיבו לכלב שלכם-אם מתנהג מוזר- משהו קורה לו. לכלבים אין נעליים ויכולים לקבל כוויה בדרגה גבוהה עד כדי חשיפת וקריעת העור של כרית הרגל שלהם שזה מקור לזיהום ולפציעה מיותרת.

על הים ומעבר לאופק: הסכנה כי גדולה ומקום מס' 1 למקרי התקפי לב של כלבים ומכות חום בימי הקיץ. - החול הרותח חוסם את בלוטות הזיעה ברגליו של הכלב. - החול מחמם את גופו של הכלב לטמפ' מסוכנת. - הפעילות שהים מזמין(רדיפה או משחק עם כלבים אחרים) מעלה את הדופק של הכלב בנוסף לדופק גבוה כדי לקרר את הגוף זה יכול לגרום ללב לקרוס. - כלבים פחוסים שגם ככה יש להם נטייה לבעיות נשימה- בסכנה הכי גבוה בימי החום בשל מאמץ יתר על הלב. - במידה ואתם הלכתם עם הכלב לים- דאגו תמיד שיקרר את עצמו במים ולא רק יפעיל את עצמו ושינוח הרבה יותר - אל תלכו בשעות הכי חמות. - סיימתם עם הים - שטפו ממנו את המלח באמצעות מים מתוקים על מנת שלא יתגרד מהמלח כשיתייבש. בעיות נוספות בחום: 1. חיידקים מתרבים טוב יותר בחום- לכן תקפידו להחליף ולנקות את שאריות המזון מהקערה של כלביכם. בנוסף גם תקפידו להחליף מים כדי למנוע התרבות חיידקים בקערת המים. אל תשאירו אוכל בקערה יותר מכמה שעות. 2. פרעושים וקרציות - משגשגות בקיץ ומאד אוהבות חום. זו העונה של הפרעושים- דאגו שהכלב שלכם מקבל טיפול קבוע נגד פרעושים וקרציות, ואחרי כל טיול תעברו לו על הגוף ותראו שלא הצטרף אליכם "אורח" שתפס טרמפ על הכלב. 3. נחשים - פעילים בקיץ ומסבכים את הכלבים בצרות - תדאגו שתמיד הכלב על רצועה ולא משוחרר באיזור שיכול להתחבא נחש מהחום הגבוה של הקרקע. במידה וכלבכם הוכש- התפנו מהר לוטרינר ותדאגו לצלם או לראות את הנחש(בלי להסתכן!) כדי לספק לכלב את הנסיוב המדוייק לארס. הקפידו על תזוזה מינימלית של הכלב ועדיף שתרימו אותו שלא יפעיל את הלב יותר מדי ויסייע לארס להתפשט בקלות יותר. תקבעו את האיזור שהוכש אם אפשר כדי למנוע תזוזה של האיבר. אם לא הצלחתם לזהות- אל תתעכבו על זה- יש גם קוקטייל שמכיל נסיובים לכמה סוגי ארס שונים.

4. לא משאירים כלב לבד ברכב בחום! לא משנה מה! שוב- לא משאירים כלבים לבד ברכב בחום! הטמפ' שם מגיע תוך דקות למעל 70 מעלות!

5.אל תתפתו לצאת בשעות הבוקר המוקדמות לטיול ארוך/פעילות גופנית שעוד קריר ונעים בחוץ. אם יש הרבה לחות- הדבר עלול להזיק למנגנון ההלחתה של הכלב מה שיפגע בקירור גופו וסיכונו במכת חום למרות שהטמפ' נעימה יותר. חכו לערב. אז מה כן לעשות: 1. צאו בערב שיותר נעים בחוץ לפעילות גופנית או טיול ארוך, ושימו לב שהרצפה לא רותחת. אם יש לחות גבוהה- תחזרו אחורה-זה מסוכן לכלב.

2. במהלך היום צאו לטיולים קצרים ותלכו בעיקר בצל. 3. יש צעצוע האכלה שנקרא קונג קלאסי- שזה פשוט קונוס שאפשר למלא במחית כלשהי(יש מלא מתכונים באינטרנט) ולהקפיא ולתת לכלב שהולכים מהבית כדי שיקרר את עצמו. 4. זרקו לכלב מלא קוביות קרח למים שיוכל להוריד טמפ' על ידי שתייה מרובה של מים קרירים(לא יותר מדי שיהיה לו קשה לשלוף מים). 5. אם הכלב בחוץ-תכניסו אותו פנימה לבית. אם אי אפשר-שימו יריעה גדולה מבודד מחום מעל מקום המרבץ שלו בחוץ ותדאגו לקרר את המקום(המשיכו לקרוא את הפוסט). 6. אל תתנו לכלב להוציא הרבה אנרגיה בחום מחשש שיקבל מכת חום. 7. מצידי תשאירו לו גם מזגן בבית. 8. טיילתם ואתם רואים שהכלב מראה סימני עייפות (הלחתה מוגברת ואיטיות) קררו אותו על ידי שפיכת קצת מים פושרים על ראשו ועל פרוותו, ועל בטנו. 9. שימו לו מגבת רטובה ליד מקום המרבץ הקבוע שלו כדי שיהיו לו נעים וקריר. 10. אם לכלב שלכם יש פרווה דלילה או עור בהיר(אף בהיר) תתייעצו עם הוטרינר על שימוש בתכשיר קרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה. 11. תספורת - ספרו את הכלב אם יש לו פרווה ארוכה- אך אל תגלחו אותו לגמרי אלא תקצרו את הפרווה. זה יעזור לקירור ולטיפול ומניעה בפרעושים וקרציות. 12. אם לכלב יש מחסום פה- אל תשימו אותו אם לא חייבים - המחסום מפריע לפעולת ההלחתה שלהם.

13. תקפיאו לכלב בקבוק מים של ליטר וחצי ושימו סמוך למקום בו ישן, זה יקרר את האיזור והלחות תרטיב את המיטה קצת מה שיקרר את הגוף של הכלב. 15. תקנו בריכת ילדים קטנה ומלאו אותה בקצת מים(לא יותר מדי) ותנו לכלב להשתולל בה במרפסת\בגינה\בחנייה של הבניין.


שמרו על הכלבים שלכם! הם החברים הכי טובים שלנו! על כל שאלה אשמח להסביר לכם טלפונית - תתייעצו איתי בטלפון 054-5431717.

112 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול